Achát

Farba: široká škála farieb

Vzhľad: rôzny

Výskyt: bežný

Náleziská: Nemecko, Brazília, Uruguay, Mexiko, India, USA, Česko

Vlastnosti: Existuje obrovské množstvo achátov rôznych pomenovaní na základe farieb, charakteristík a vlastností. 

Archeologické nálezy achátu dokazujú, že bol opracovávaný a využívaný už v dávnoveku. Vyrábali sa z neho nástroje, ale aj ozdobné a kultové predmety. Najväčšiu obľubu a rozkvet zaznamenal v starovekom Ríme a Grécku, kde sa z neho vyrezávali napríklad pečate.
Tiež sa zistilo, že ako talizman, chránil pred jedmi, morom a živelnými pohromami. Mal zaisťovať dlhý život, úspech a prítomnosť správnych priateľov. Tento kameň bol obzvlášť užitočný pre ľudí, narodených v astrologických znameniach Škorpión a Býk.

Široká paleta zemitých farieb, ktoré tvoria najrôznejšie dych vyrážajúce obrazce – to je to, čo robí achát tak zaujímavým a obľúbeným. Táto symbióza kresby a farebných efektov symbolizuje našu spolupatričnosť s matkou Zem a so všetkými prejavmi prírody. Prehlbuje v nás fantáziu, kreativitu, odvahu, vytrvalosť ale aj samotnú vôľu do života. Posiluje v nás vedomie vlastnej identity, pud sebazáchovy a dôveru vo vlastné schopnosti. Tiež nás ochraňuje pred pôsobením nežiadúcich vplyvov. Učí nás ušľachtilému, priamemu jednaniu s blízkymi ale aj s nepriateľmi. A vedie nás k správnemu spôsobu komunikácie a ku správnym slovám. Podporuje nás v hľadaní pravdy, pomáha spracovať kritiku, nepríjemné situácie a nepriaznivé okolnosti.

Liečebné využitie: Achát posiluje rozmnožovacie orgány u mužov aj u žien. Tiež chráni a pomáha pri pôrode. Všeobecne zmierňuje horúčky a infekčné ochorenia. Utišuje všetky typy bolesti úžasne pomáha pri alergiách a kožných problémoch. Už v stredoveku achát používali na liečenie infekcií, epilepsií a všimli si, že pomáha aj pri námesačnosti. Hildegarda von Bingen pokladala achátovú doštičku na srdce pre jeho posilnenie.
Okrem týchto všeobecných liečivých vlastností má každý druh ďalšie špecifické prednosti, ktoré ešte inak samostatne pozitívne ovplyvňujú náš celkový duševný aj fyzický stav.

Achát čistíme pod tečúcou vodou raz do mesiaca. Nabíjame ho na priamom slnku.