Beryl (Morganit)

Farba: ružový (morganit), modrý (akvamarín), zlatý, žltý (heliodor), zelený (smaragd), biely, červený (bixbit) 

Vzhľad: dúhové prizmatické kryštály, niekedy priezračné a ihlanovitého tvaru

Výskyt: dostupný, ale drahý

Náleziská: USA, Rusko, Austrália, Brazília, Česká republika, Francúzsko, Nórsko

Vlastnosti: Beryl vás naučí, ako robiť iba to, čo naozaj potrebujete. Pomáha zvládať životné stresy a odhodiť zbytočné záťaže. S jeho pomocou sa naladíte na svojho duchovného sprievodcu, ktorý vám poradí, čo by ste mali práve teraz urobiť. Zosobňuje čistotu všetkého bytia. Beryl pomáha dopĺňať životné sily a jedná sa o vynikajúci kameň pre veštenie. Často sa používa na výrobu vešteckých gulí. Aktivuje a otvára korunnú čakru spoločne s čakrou solar plexu.
V duševnej rovine beryl podnecuje odvahu, uľavuje od stresu a upokojuje myseľ. Na duševnej úrovni pomáha zbaviť sa rozrušenia a zmätku a znížiť prílišné podráždenie. Napomáha pozitívnemu pohľadu na svet. Umožňuje nám zbaviť sa prehnaného hĺbania a zbytočných obáv. Beryl tiež obnovuje lásku tých, čo síce žijú v manželstve, ale ich city v priebehu času ochladli.

Morganit: (ružový beryl) vyvoláva lásku a udržuje ju. Dodáva odvahu k prejavom lásky a vytvára priestor potrebný k tomu, aby sme si skutočne mohli užívať život. Ako ružový kameň aktivuje a prečisťuje srdečnú čakru, do života plného stresu prináša pokoj a blahodárne pôsobí na nervový systém. Tento kameň vás upozorní na zlozvyk využívať únikové cesty a na prehnanú ješitnosť, ktorá vám môže brániť v duchovnom rozvoji. Upozorní tiež na dosiaľ prehliadané potreby duše. Morganit pomáha rozpoznať nenaplnené citové potreby a nevyjadrené emócie. Jedná sa o účinný kameň pri zaháňaní nepriaznivých myšlienok a podvedomého odporu, ktorý bráni uzdraveniu a osobnej premene. Zbavuje človeka duševného návyku stavať sa ustavične do role obete a otvára srdce, aby dokázalo prijímať ničím nepodmienenú lásku a úľavu. Udržuje citovú zložku osobnosti vo vyrovnanom stave, zatiaľ čo v tele dochádza k psychosomatickým zmenám. Pokiaľ sa používa k liečbe, pomáha morganit proti stresu a chorobám, ktoré s ním súvisia. Posilňuje zásobovanie buniek kyslíkom, podporuje ich prestavbu, lieči tuberkulózu, astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, srdečné problémy, závraty, impotenciu a nedostatočnú činnosť pľúc.

Liečebné využitie: Beryl pomáha jednotlivým orgánom pri vylučovaní škodlivých látok a posilňuje pľúcnu a obehovú sústavu. Zvyšuje odolnosť voči toxínom a škodlivým látkam z okolitého prostredia. Pôsobí liečivo na srdce, pečeň, žalúdok a chrbticu. Pomáha pri otrase mozgu. Beryl je ukľudňujúci kameň. Ako elixír sa dá použiť pri liečbe krčných infekcií.

Umiestnenie: Podľa potreby alebo použiť na veštenie.