Kamenná story I.

Mohlo to byť niekedy v lete roku 1994, keď som si začala uvedomovať, o čom je môj spoločenský status ženy.

Na miestnom jarmoku som si kúpila svoje prvé výrazné náušnice vyrobené z farebnej bužírky (krikľavo ružovej) v tvare kruhu, ktoré síce boli absolútne nenositeľné, pretože boli väčšie ako centimetre medzi mojím uchom a plecom, avšak boli neprehliadnuteľné. A ja som sa chcela páčiť jednému staršiemu chlapcovi, ktorý chodil okolo nášho domu skoro každý deň na bicykli, podotýkam, že na „horskom” bicykli, a všetky dievčatá boli „doňho“. Ja som nebola výnimka.

Mala som pocit, že tie náušnice mi dodávajú taký šmrnc, jedinečnosť, originalitu a punc, že som si ich odmietla dať dole aj v noci a spala som (skôr nespala) celú noc so zaklonenou hlavou, mierne prevesenou cez vankúš.

Od tohto okamihu datujem svoje úsilie o jedinečnosť a originalitu sebe vlastnú. Vynára sa mi v hlave ešte zopár úsmevných príbehov originálnych outfitov počas základnej školy, ktoré obvykle pozostávali z oblečenia mojej mamy „upraveného” v rannom chvate na najmodernejšie trendy vídavané na MTV…

fullsizerender-610Napríklad, keď začali fičať trištvrťové široké nohavice a moja mama mala v šatníku kraťasy voľnejšieho strihu, stačil opasok, ktorým som si ich v páse šikovne stiahla, podkasala, upravila a išlo sa do školy. A že som zožala úspech, to nemusím veľmi opisovať (aj pohŕdanie je forma emócie, ktorej sa nebránim). No detské vylomeniny nie vždy musia byť vnímané ako počiatky a základy vlastného štýlu, preto som sa rozhodla datovať začiatok môjho štýlového vyhranenia sa do obdobia začínajúcej puberty.

Niekedy v lete roku 1994 sa tými bužírkovými náušnicami začalo niečo, čo mi prinieslo v živote mnoho situácií, ktoré stoja za zmienku. To leto bolo zlomové v mnohých smeroch.

V definovaní môjho štýlu.

V konci detstva a začiatku dospelosti mňa ako ženy.

V rozbujnení hormónov.

V túžbe po samostatnosti a jedinečnosti.

V uvedomení si faktu, že sa nechystám podvoliť všeobecne uznávaným, očakávaným a zaužívaným štandardom našej spoločnosti.

Rozhodla som sa, že som iná a inou chcem ostať navždy. Objavila som svoju Ameriku a hoc moja cesta za cieľom bola krivoľaká, náročná a častokrát nepochopená, dosiahla som to, po čom som túžila. Som sama sebou, tvorím originality a robím iných šťastnými.

Všetko stálo za to!